עצות לאמהות לאחר ייעוץ הנקה אישי

דף מידע זה הוכן כשירות משלים לאמהות אשר עמן נפגשתי בייעוץ הנקה אישי. כדי להקל על אמהות בשבועות הראשונים, ריכזתי עבורך עוד מספר נושאים - אני מקווה שהם יהיו רלונטיים עבורך, אך בוודאי לא כולם. אם את זקוקה להבהרות נוספות, כגון עד מתי צריך לישם את ההמלצות, את מוזמנת ליצור עימי קשר.

אני מאוד מבקשת לא להעביר דף זה לאמהות אחרות. הוא נועד רק עבורך! אמהות אחרות עלולות לפרש בצורה לא נכונה את המלצות, בהקשרים אחרים, ואין לי אפשרות לתמוך ולהבהיר, אם הם לא בקשר איתי. שימי לב - כדי להכנס בעתיד לדף זה, שמרי לך את הקישור (כי לא ניתן להגיע אליו דרך דף הבית).

באתר יש אזורים אחרים שפתוחים לכולם, ואת יכולה לשתף את המידע שמופיע שם.

רשימת נושאים:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

המשך הקשר לאחר מפגש ייעוץ הנקה אישי

סחיטה ידנית 

שאיבות

שימוש במוצץ

מתי להתחיל בקבוקים

האכלה איטית מבקבוק

איך להרגיע תינוק בוכה?

מתי כדאי להחליף חיתול?

מעקב אחר התנהלות ההנקה

מעקב שקילה בטיפת חלב

פטמות פצועות

תזונה

בטיחות

 

המשך הקשר לאחר מפגש ייעוץ הנקה אישי

את תמיד מוזמנת להתקשר/לשלוח SMS / לשלוח מייל עם כל שאלה, הבהרה, זה חלק מהשרות, אז אל תרגישי "לא נעים לי" :-)

גם אם אין לך שאלות (מצב נדיר) אני אשמח שתתקשרי אלי כעבור 2-3 ימים לעדכן אותי בשלומכם.

שעות שנוחות לי יותר לענות לטלפון הן 8-16 וכן 20:30-22:00 אבל אם יש שאלות דחופות את בהחלט יכולה להתקשר בכל שעה

בין 7-23, גם בשבת וחג.

בנוסף אפשר להגיע למפגשי מעקב אישיים או קבוצתיים, שמתקיימים פעם בשבוע, בקליניקה ברמת השרון. לפרטים נוספים  לחצי כאן.

מפגשי המעקב הקבוצתיים הם מסגרת נהדרת להעלות את הסוגיות שמטרידות אותך, לשאול שאלות בנושאים חדשים (שאיבות, בקבוקים, מוצקים, גמילה...) או אולי להתנסות בתנוחות חדשות, וכו'. לרוב מגיעות 2-4 בנות וההתייחסות היא אישית, כלומר לא בפורמט של הרצאה. קיום המפגש תלוי בביקוש באותו שבוע, לכן אם את מעוניינת להגיע, כדאי מאוד להודיע לי 2-3 ימים מראש, כדי שאשריין את הזמן לטובת המפגש הקבוצתי.

ואת כמובן מוזמנת לבקר בדף הפייסבוק שלי לימור פלד - יועצת הנקה מוסמכת
ובעמוד האינסטגרם החדש שלי limor.pelled_yankut

 

 

 

סחיטה ידנית 

סרטון המדגים טכניקה מעולה להוצאת חלב ידנית, כשפי שמלמדת רופאת ילדים באתר של אוניברסיטת סטנפורד.
אם את בימים הראשונים, בפעמים הראשונות יתכן והכמות שתוכלי לסחוט מהשד היא מזערית, אבל אל יאוש, התמידי בסחיטה מספר פעמים ביום ולאט לאט תראי שיפור בכמות.

הסחיטה הידנית יכולה לסייע להגברת ייצור חלב, להחליף משאבת חלב, לסייע בהקלה כאשר את מרגישה שהשדיים גדושים, וכו'

יש אמהות שמתרגלות לטכניקה הזאת, והן מעדיפות סחיטה ידנית על פני שאיבה במשאבה חשמלית.
ממליצה לנסות ולתרגל.

 

שאיבות

היכן ניתן להשיג משאבה? רשימת מקומות בהם ניתן לשאול/לשכור משאבת חלב חשמלית (מדלה, אמדה, יד שרה)

 

 

שאיבת חלב – סרטון המלמד כיצד לשאוב בצורה אפקטיבית 

חזית שאיבה - שאיבה יכולה להיות יותר קלה ע"י שימוש בחזית שאיבה. הסרטון הבא מדגים כיצד להכין חזית שאיבה 

המלצות לאופן השאיבה:

משך – כ 10-30 דקות סה"כ, תלוי במטרה ובנסיבות

תדירות – בין 1-8 פעמים ביממה, תלוי במטרה ובנסיבות

עוצמה – להתחיל בעוצמה נמוכה יחסית, ולאט לאט להגביר במהלך השאיבה. אם מגיעים לעוצמה כואבת – חשוב להנמיך מעט, עד שלא כואב. זה לא נכון ולא אפקטיבי לשאוב כאשר כואב לך, אז בבקשה לא לנסות להיות גיבורה!

החלפות צד – אם את משתמשת במשאבה חד צדדית - שואבים מספר דקות מצד א' וכאשר הזרימה נחלשת מאוד, עוברים לצד ב'. שואבים במשך כמה דקות, וכאשר הזרימה מאוד נחלשת, שוב חוזרים לצד א'... וחוזר חלילה, סה"כ בין 1-5 העברות צד באותה שאיבה.

תזמון שאיבות והנקות – אם את משלבת הנקות עם שאיבות, ותדירות הההנקות היא גבוהה, עדיף קודם להניק ואח"כ לשאוב, כדי שלתינוק יהיה יותר קל לינוק. את השאיבה כדאי להתחיל אחרי ההנקה, מקסימום להתחיל חצי שעה אחרי ההנקה, ולא לדחות את השאיבה, כדי שלא יווצר מצב בו את סיימת לשאוב סמוך מידי לארוחה הבאה.

הבדלים בייצור בין צד ימין לצד שמאל הם מאוד נפוצים ונורמטיבים. אם ההבדל מאוד מטריד אותך או את תינוקך, אפשר לעודד את הצד שמייצר פחות להגביר ייצור ע"י שאיבה/סחיטה ידנית, למשל במשך 5-10 דקות, אחרי הנקה, כ 3-4 פעמים ביממה, למשל למשך שבוע.

לאחר שבוע (או פרק הזמן הנדרש לצמצום הפער) רצוי להוריד את תדירות השאיבות בהדרגה ולא בבת אחת. אם התינוק שלך אינו זקוק לתוספת חלב, את הכמות ששאבת ניתן להקפיא לעת הצורך. 

 

 

 

שימוש במוצץ – כדאי להימנע ממוצץ בשבועות הראשונים מאחר ומוצץ עלול לגרום לנו לפספס את סימני הרעב הראשונים של התינוק, ואז עלולים להגיע למצב בו:

  • התינוק יחזור לישון, וידלג על ארוחה (וזה לא רצוי בשבועות הראשונים, כי השדיים זקוקים לגירוי תכוף כדי ללמוד ליצר מספיק חלב)

  • התינוק ירגע למשך כמה דקות, ואז יפרוץ בבכי עז, בלי שקיבלנו התראה מוקדמת שהוא מבקש לאכול (ואז יותר קשה להצמיד אותו אל השד).

הורים רבים מחליטים לתת מוצץ כבר מההתחלה, וזאת החלטה אישית שכל זוג מקבל בהתאם לנסיבות שלהם. המודעות ליתרונות ולחסרונות יסייעו להורים לקבל את ההחלטה הנכונה עבורם, ולהפחית את הקושי שעלול להיוצר משימוש מוקדם במוצץ.

 

מתי מומלץ להתחיל עם מוצץ?

לפי האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים, כדאי להתחיל בשימוש במוצץ בסביבות גיל חודש (כי נמצא קשר סטטיסטי בין שימוש במוצץ לבין הפחתת סיכון של מוות בעריסה), או ליתר דיוק: ברגע שההנקה מבוססת, כלומר התינוק יונק היטב, לאמא לא כואב, תדירות היציאות של התינוק טובה, והעליה במשקל שלו היא תקינה.

 

 

 

מתי להתחיל בקבוקים (אם התינוק שלך בהנקה מלאה)?

אם חשוב לך שהתינוק שלך ילמד לאכול גם מבקבוק, אפשר להתחיל בסביבות גיל 6 שבועות, לאחר שההנקה כבר מבוססת, להציע לו בקבוק מידי פעם (רצוי עם חלב שאוב). לאיזו כמות הוא זקוק? הטבלאות הנפוצות לחישוב הכמות לא לוקחות בחשבון את ההבדלים המשמעותיים בין תינוקות, ובין ארוחות שונות אצל התינוק במהלך היממה. שיטת האכלה איטית מבקבוק (פירטו בהמשך) תעזור לכם לזהות את הכמות הנכונה עבור התינוק שלכם. ובכל מקרה אפשר להציע בבקבוק כמות קטנה (למשל 30מ") ולהמשיך בהנקה, רק כדי לתרגל מעט את הבקבוק.

 

האכלה איטית מבקבוק – סרטון המדגים כיצד להאכיל תינוק מבקבוק באופן ידידותי להנקה, שמאפשר האכלה מתונה, בריאה יותר, ומונע האכלת יתר מבקבוק.

איך להרגיע תינוק בוכהמוזמנת לצפות בסרטון שמדגים את שיטת 5’s של ד"ר הארווי קרפ 

מתי כדאי להחליף חיתול?

אמהות רבות מוצאות שהחלפת חיתול במהלך ההנקה היא מאוד נוחה ויעילה. בשבועות הראשונים תינוקות נוטים להירדם על השד במהלך הארוחה, למרות שלא סיימו, לא שבעו, ויש עוד חלב בשד. לכן החלפת חיתול בשלב הזה מעירה אותם, ומאפשרת להם לסיים את הארוחה כשהם שבעים יותר.לכן אני ממליצה לך לנסות להניק את התינוק בצד הראשון, לאחר שמיצה את הצד הזה, להחליף לו חיתול, ולהציע לו את הצד השני.

כדי לחדד את ההמלצה, אסביר למה לא כדאי להחליף חיתול לפני הנקה או אחרי הנקה:

לפני הנקה – לרוב כשתינוק מתעורר יותר דחוף לו לאכול מאשר להחליף לו חיתול. אם הוא רעב, ונחליף לו חיתול, יש סיכוי גבוה שהוא יבכה, ולכן הוא יגיע אל השד בוכה, ואז ההצמדה הרבה פחות נעימה לאמא ולתינוק....

אחרי הנקה – אם התינוק אכל ושבע, והוא לרוב מנומנם/ישן בסוף ההנקה, לא כדאי כעת להעיר אותו לצורך החלפת חיתול, כי בשלב זה השינה היא מאוד חשובה לו.

 

מעקב אחר התנהלות ההנקה

את מוזמנת להתשתמש בטופס מעקב אחרי הנקות ויציאות של התינוק כולל הציפיות לתדירות החיתולים עם פיפי וקקי במהלך החודש הראשון.

טופס זה יסייע לך לעקוב אחרי התנהלות ההנקה, בהשוואה לנורמה בימים אלו.

מעקב שקילה בטיפת חלב

אני ממליצה בחום לבצע שקילה ראשונה בטיפת חלב בימים הראשונים לאחר השחרור מבית החולים. לעיתים קל לקבל תור מוקדם, ויש מצבים בהם מקבלים תור ראשון כעבור מספר שבועות. אם יש לך איזשהו ספק קל לגבי ההנקה, בקשי מטיפת החלב שלך להקדים לך את התור, או לאפשר לך לפחות להגיע רק לשקילה, כדי שיהיה לך בסיס רלוונטי להשוואה בהמשך הדרך (כי ישנם הבדלים ניכרים בין משקלים שונים).
חשוב שהשקילות הראשונות בטיפת חלב יבוצעו באותם תנאים (עם/בלי חיתול יבש, רצוי באותה עמדת שקילה). אם יש קושי בהנקה, אפשר לשקול תינוק כל 5-7 ימים עד אשר רואים שהתינוק עולה במשקל בצורה תקינה.

 

 

פטמות פצועות

לטיפול בפטמות מאוד פצועות, אם שיפור ההצמדה + מריחת לנולין/חלב אם לא עוזרים תוך כמה ימים, אפשר לנסות גם רפידות מיוחדות שעוזרות לריפוי הפיטמה:

רפידות נרסיקר - ניתן למצוא בבתי המרקחת של קופות החולים, רשת מוצצים, און ליין, בתי המרקחת של סופר פארם 

רפידות הידרוג'ל של מדלה - ניתן למצוא בשילב, וחנויות ואתרים שונים

תזונה

אוכל - כדאי להימנע/לא להגזים בצריכה של נענע, מרווה ופטרוזליה, שבמינון גבוה עלולים לפגוע בייצור החלב

שתיה – לשתות מים לפי הצמא, אין צורך להכריח את עצמך לשתות באופן מאולץ. כדאי לצמצם צריכת קפאין (קפה, תה, שוקולד, קולה). ככל שהתינוק צעיר וקטן (במשקל) אז ההשפעה של הקפאין יותר ניכרת.

אלכוהול – עדיף להימנע בחודשים הראשונים, ואם יש ארוע חגיגי, ואת נורא רוצה לשתות, קראי כאן כתבה על אלכוהול כדי לדעת איך לעשות זאת  (התייחסות להנקה בעמוד האחרון)

 
 
 

בטיחות המלצות למניעת מוות בעריסה - נושא לא נעים אבל מאוד חשוב, כדאי לקרוא את ההמלצות של העמותה הישראלית לחקר ומניעת מוות פתאומי בתינוקות (המלצות בנושא סביבת שינה בטוחה, שימוש במוצץ, חימום החדר, עישון ועוד)

קבוצות תמיכה לנשים מניקות – פרטים על ארגון לה לצ'ה, מפגשי תמיכה וקו טלפוני לתמיכה באמהות מניקות